Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański, papież Franciszek jak zawsze wyraził ubolewanie z powodu toczących się wojen – na Ukrainie, w Izraelu i wszędzie tam, gdzie dochodzi do rozlewu krwi, apelując tym samym o podjęcie postu i modlitwy w intencji pokoju.

Drodzy bracia i siostry, z wielkim bólem nadal śledzę wydarzenia mające miejsce w Izraelu i w Palestynie. Myślę o wielu ludziach, sczególnie o tych najmniejszych, najstarszych. Ponawiam apel o uwolnienia zakładników. Stanowczo wzywam, aby dzieci, chorzy, starsi, kobiety i wszyscy cywile nie padali ofiarami konfliktu. Niech będzie przestrzegane prawo humanitarne, zwłaszcza w Gazie, gdzie pilnie i koniecznie trzeba zapewnić korytarze humanitarne i ratować wszystkich mieszkańców.

Ojciec Święty stanowczo podkreślił, że w wojnie zginęło wielu cywilów i prosił,

“by nie przelewano już więcej niewinnej krwi – w Ziemi Świetej, na Ukrainie, w każdym jednym miejscu, wystarczy, dość! Wojny są zawsze porażką, zawsze!

Papież Franciszek zaprosił wiernych do podjęcia modlitwy (która jest “oporną i świętą siłą sprzeciwiającej się diabelskiej sile nienawiści i przemocy”) i postu właśnie w intencji pokoju, w najbliższy wtorek, 17 października.