16 października 1978 r., dokładnie 45 lat temu, kard. Karol Wojtyła, krakowski biskup, został wybrany na stolicę Piotrwą. Ten dzień zapisał się w pamięci i sercach wielu ludzi, szczególnie Polaków. Pontyfikat (dziś już świętego!) papieża Jana Pawła II wpisał się także bardzo wyraźnie w historię Kościoła w Polsce i na świecie.

W homilii inauguracyjnej, która miała miejsce 22 października 1978 r. Jan Paweł II mówił:

„Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy, otwórzcie jej granice państw, systemy ekonomiczne i polityczne, szerokie obszary kultury, cywilizacji i rozwoje. Nie lękajcie się!”

Z okazji 45 roczny wyboru Ojca Świętego Jana Pawła II na stolicę Piotrową pod oknem papieskim krakowskiej kurii odbyło się czuwanie połączone z tańcami lednickimi oraz modlitwą różańcową prowadzoną przez młodzież z Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia. Modlitwą został objęty papież Franciszek, biskupi, kapłani, Kościół w Polsce i na świecie oraz młodzi ludzie, którzy byli tak bliscy Janowi Pawłowi II. W modlitwie uczestniczyły także siostry z krakowskiej wspólnoty Domu Generalnego oraz dziewczęta z internatu.

Przypomnijmy sobie ten wyjątkowy moment raz jeszcze…