ZAWSZE PRZYWRACAŁAŚ WOLNOŚĆ…

Możemy znaleźć tysiące powodów, które skłaniają do tego, by razem
z „łąkami umajonymi” sławić Maryję. Przyglądamy się tej wyjątkowej, napełnionej łaską Kobiecie i widzimy coraz to nowe odcienie Jej duchowego piękna. 9 maja przypominamy sobie szczególnie o jednym z nich, bo właśnie tego dnia, 59 lat temu po raz pierwszy Matka Najświętsza została nazwana MATKĄ WOLNOŚCI. Powiedział tak o Niej abp Karol Wojtyła, który wówczas uwieńczył papieskimi koronami wizerunek Pani Świętojańskiej. Mówił wtedy:

„Matko Wolności, dlatego nazwano Cię Matką Niewolników, że zawsze przywracałaś wolność więźniom,
a przywracałaś ją nie tylko w znaczeniu zewnętrznym, fizycznym, ale w znaczeniu duchowym”

(fragment przemówienia)

Dziś słowa przemówienia późniejszego świętego papieża z 1965 roku odczytywane są w każdą sobotę w krakowskim kościele św. Jana Chrzciciela i Ewangelisty na zakończenie nabożeństwa, podczas którego przez wstawiennictwo Matki Bożej od Wykupu Niewolników przedstawiane są Bogu liczne prośby i podziękowania. Nie brakuje spraw, które wierni powierzają Maryi: szczególnie mocno wybrzmiewają zawsze błagania o uwolnienie od uzależnień, o wyzwolenie z grzechów, a także o uzdrowienie. To wszystko jest dowodem na to, że zmaganie o prawdziwą wolność wciąż dokonuje się w ludziach każdej epoki – tak było w 1633 roku, gdy w za przyczyną Pani Świętojańskiej wydarzył się pierwszy cud, później, w 1965 r. – gdy uroczystości koronacyjne wpisywały się w przygotowanie Narodu Polskiego do oddania się Maryi w macierzyńską niewolę miłości, i wreszcie dziś…

Maryja, która sercem całkowicie wolnym i nieprzymuszonym odpowiedziała Bogu „tak” pozostaje dla nas niezmiennie „Hodegetrią” wskazującą nam jedyną Drogę do pełnej wolności – na swojego Syna. Tę postawę Matki Pana kontemplujemy przede wszystkim przez pryzmat jej wizerunku przekazanego nam w Ewangelii i w nauczaniu Kościoła, jednak pomaga nam w tym uważne wpatrywanie się w Jej obrazy, także w ten świętojański. Warto przyjść przed oblicze Matki Wolności, by doświadczyć Jej czułego spojrzenia i zauważyć, jak Ona delikatnie daje nam znak, za Kim mamy iść!

Zapraszamy do udziału w nabożeństwie do Matki Bożej od Wykupu Niewolników – w każdą sobotę o godz. 17.30 odczytywane są prośby i podziękowania, zaś o 18.00 w tych wszystkich intencjach celebrowana jest Eucharystia.

Nie czekaj – już dziś oddaj swą niewolę Matce Wolności!
Swoje intencje możesz przesłać TUTAJ