Zofia Czeska – kobieta, nauczycielka i Matka

Kiedy w młodym wieku straciła męża, pozostając bezdzietną wdową, mogła zaszyć się w ciszy swojego domu, poddając się smutkowi i nostalgii. Ona jednak przeczuwała, że Pan Bóg ma dla niej plan, wobec którego nie może pozostać obojętna. Nie rzuciła się jednak na oślep, wpadając w wir bezsensownego aktywizmu, którym uciekałaby od swoich codziennych zmartwień i trosk. Stopniowo odkrywała i rozeznawała to, co Bóg złożył w jej sercu i do czego ją zaprasza. Nie było jej łatwo, pozostała z wieloma niezałatwionymi sprawami, po zmarłym mężu, a i sama, jako kobieta, niewiele mogła zdziałać w XVII – wiecznej rzeczywistości.

Zawierzając swoje życie Bogu, znalazła właściwą drogę. Stworzyła dom i dała miłość najbardziej potrzebującym – dzieciom i sierotom miasta Krakowa. Założyła również wspólnotę, która do dziś kontynuuje jej dzieło.

15 maja w Kościele obchodzimy jej wspomnienie. Ciesząc się z daru jej osoby, dziękujemy Bogu za dzieło, które stworzyła i zapraszamy wszystkich do modlitwy za dzieci i młodzież. Polecamy szczególnie tych, którzy w najbliższym czasie zdają egzaminy i stoją przed wyborem życiowej drogi. 

Zapraszamy do wspólnej modlitwy i nawiedzenia kaplicy w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, gdzie spoczywają doczesne szczątki bł. Zofii Czeskiej.

 

Zachęcamy również do uczestnictwa w uroczystej Mszy Św. o godz. 14.30, której przewodniczył będzie ks. prał. Jan Machniak, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Krakowie.