Na szkołę patrzymy jak na poszerzony dom rodzinny, w którym treści ważne dla całego narodu są stale gruntowane w coraz to nowych pokoleniach
(Ks. kard. Karol Wojtyła, 1977 r.)
Zgodnie z pierwotnym zamysłem Założycielki – bł. Zofii, tradycyjną formą działalności apostolskiej jest dla sióstr prezentek praca wychowawcza wśród dzieci i młodzieży. Przez wychowanie i nauczanie według zasad katolickich starają się doprowadzić do ukształtowania osoby ludzkiej w kierunku jej celu ostatecznego, do świadomego życia wiarą, a równocześnie przygotować do odpowiedzialnego włączenia się w życie społeczności ziemskiej.
Niezbędnym narzędziem wychowawczym Kościoła jest katechizacja. Staje się ona niejako drogą do spotkania z Chrystusem. Ikoną takiego spotkania w drodze są uczniowie idący z Jerozolimy do Emaus: sam Jezus dołącza się do rozmowy, pozwala się rozpoznać i ukazuje sens ich życia oraz powołania.
Szkoły Sióstr Prezentek wpisują się w taką formę spotkania i realizacji misji szkoły katolickiej: tworząc odpowiednie środowisko wychowawcze, umożliwia wszechstronny rozwój ucznia (duchowy, moralny, intelektualny, emocjonalny i fizyczny) w oparciu o wartości ewangeliczne i patriotyczne.
ul. Św. Jana 7
31 – 017 Kraków
woj. Małopolskie
Tel/fax. 12 422 50 42
Kom. (+48) 793 830 299
sp@szkolyprezentekkrakow.pl
plo@szkolyprezentekkrakow.pl
ul. Szpitalna 18
31-024 Kraków
woj. małopolskie
tel.:12/421-09-99
internat@szkolyprezentekkrakow.pl
ul. Ks. J. Jałowego 1
35-010 Rzeszów
woj. Podkarpackie
tel./fax. 17 853 64 42
prezentek@szkola.opoka.org.pl
ul. ks. J. Jałowego 26
35-010 Rzeszów
woj. Podkarpackie
tel. 17 852 78 14
prezentki@rzeszow.opoka.org.pl
Prezentki to powszechnie używana nazwa, wywodząca się od łacińskiego słowa praesentatio, czyli ofiarowanie. Bł. Zofia Czeska – Założycielka Zgromadzenia, wybrała Maryję w tajemnicy ofiarowania jako wzór całkowitego oddania siebie Bogu. Dlatego duchowość sióstr prezentek to stałe przeżywanie tajemnicy „prezentacji Maryi”. Siostry zobowiązują się ślubami do zachowania trzech rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Dodatkowo też każda siostra przy profesji zakonnej składa ślub troski o dobre wychowanie dzieci i młodzieży. Wychowanie i nauczanie dzieci i młodzieży to istotny element misji jaką podejmuje Zgromadzenie, a każda siostra wypełnia ją jako „Chrystusowa pomocnica” – zgodnie z wolą swej Założycielki.
Pomóc każdej młodej duszy przeżyć swoją własną tajemnicę „prezentacji”, pomóc jej stanąć wobec Boga Żywego,
który jest Miłością i ukształtować z tej świadomości życie jako odpowiedź na tę Miłość
– to powołanie, któremu warto poświęcić siebie i wszystkie siły umysłu, woli i serca, ducha i ciała, poświęcić siebie całą.
kard. Karol Wojtyła, 21 listopada 1977 r.